Sandalye Cilâ Uygulamalarında Yapılan Hatalar...

Sandalye, masa ayağı, ya da genel mobilya cilâlarında görülen cilâ hatalarından bazıları şunlardır.

 

1- Yeni cilâlanmış bir yüzeyde, ahşabın naturel deseninin kaybolması, görünmemesi, buğulu, sisli yüzey görünümü

 

2- Küçük çarpmalar sonunda, cilâ tabakasının kolayca kalkması ve kalkan yüzeyin altında ahşabın doğal renginin ortaya çıkması, fakat uygulanmış cilâ rengiyle uyumsuzluk. Yüzeyde çirkin, kalitesiz görünüm.

 

Yukarıdaki sorunların tek nedeni tekniğine uygun yapılmamış cilâ üretim işlemidir. Bunun da nedeni ucuz hammaddelerle üretimdir.

Cilâ uygulamalarında çeşitli tür malzeme kullanmak mümkündür. Su bazlı, selülozik, sentetik, poliüretan (PU), akrilik, ultraviole (UV) gibi.

Cilâ işlemi üst üste yapılan bir uygulamadır. Normal olarak 5 kat üst üste uygulama yapılır. Yerine göre kat sayısı artabilir ya da azalabilir.

Piyasada yaygın olarak uygulanan yanlış sistemlerden biri şudur;

İlk katta ahşaba renk vermek için, ceviz ya da wende rengi gibi, pinoteks diye bilinen sentetik esaslı bir malzeme elle çekiliyor. Üzerine selülozik ya da PU esaslı dolgu verniği uygulanıyor. Zımpara sonrası patine işlemi sentetik bazlı malzeme ile yapılıyor. Üzerine direkt PU sonkat vernik uygulanıyor. Bazı cilâcilar yapışmayı sağlasın diye araya selülozik bir ince kat atmaktadırlar.

Teknik olarak sentetik malzeme ile selülozik ya da PU bazlı malzemeleri aynı uygulamada kullanmak doğru değildir. Çünkü bu değişik bazlı malzemeler birbirleri ile tam kaynaşma yapmamakta çok zayıf bağ kurmaktadırlar. Sonuçta en küçük darbe ya da sürtünmekte dökülmeler, yüzeyde soyulmalar oluşmaktadır.

Doğru uygulama, baştan sona aynı bazda malzeme kullanmaktan geçmektedir. Yapılmamasının en büyük nedeni ilk yöntemin çok daha ucuz olmasıdır. Başta müşteri anlayamaz ama bir süre sonra kalite bozukluğu ortaya çıkar.

Bir başka yanlış uygulama, yüzey görüntüsünü iyice örtmüş sisli görünümdür. Bu uygulamanın nedeni ise tabanda kullanılan ahşap ya da kaplamanın kalitesiz dolayısiyle ucuz olmasıdır. Ucuz ahşaptaki yüzey renk bozuklarını ve kalitesiz görüntüyü kapatmak ve bütün parçaları aynı tona getirmek için sis uygulaması yapılmaktadır. Sis uygulamasında bazı cilâcılar tabandan başlamaktadır.

Selülozik boyayı iyice inceltip renk atmaktadırlar. Sis uygulamasındaki en tehlikeli işlem ise son kat verniğin içine yoğun olarak boya katılmasıdır. (son kat verniğe max. % 2 oranında özel üretilmiş renklendirici katılabilir. Özel renklendiriciler selülozik boyadan 6 kat civarında pahalıdır.)

Sandalye Dünyası iç mekanlarda su bazlı  renklendiriciler ve PU esaslı  vernikler, dış mekanlarda özel dış mekan ahşap koruyucular kullanılır.
Cafe masalarında,  kaplamalı ve masif ahşap panel tabla yüzeylerine akrilik bazlı vernik uygulanmaktadır, sulu silmelere, cola, ketçap artıklarına  dayanıklı olsun diye.

 
 
Sandalye Cilâ Uygulamalarında Yapılan Hatalar...

 

 

 

 

 

 

SN Mobilya San. Tic. Ltd. Şti.
Taşpınar Mah. No.166 Gölbaşı 06837 ANKARA * Tel: (312) 499 31 81 - 499 33 36* Faks: (312) 499 30 79 -info@snmobilya.com
Sandalye Dünyası.com bir SNMobilya markasıdır.